Toczki i kaski jeździeckie – z czego są wykonane?

toczki do jazdy konnej, kask jeździecki, toczek do jazdy konnej

Jazda konna należy do tych dyscyplin sportu, gdzie ryzyko upadków jest szczególnie duże. A te, przez znaczną prędkość oraz wysokość, mogą być naprawdę groźne. Na uszkodzenia narażona jest w szczególności głowa dżokeja, która bezwzględnie winna być dobrze chroniona. W sklepach z artykułami dla pasjonatów jeździectwa można nabyć dwa typy zabezpieczeń głowy – kaski oraz toczki do jazdy konnej. Ale które z nich zapewniają lepszą ochronę? Co należy wiedzieć któregoś z tych akcesoriów?

Toczek czy kask jeździecki? Co wybrać?

Pierwszą jeździecką osłoną głowy była zwyczajna, myśliwska czapka. Jej fason był inspiracją do powstania toczków. Dzisiejszy toczek do jazdy konnej jest przeważnie wykonany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią pomiędzy tradycyjną czapką, a kaskiem. Nie gwarantuje jednak tak dobrej ochrony jak kask, przez co zalecany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niedużej prędkości. Pod tym względem zdecydowanie lepiej spełnia swoje zadanie kask jeździecki, który jest używany przez wyczynowców i posiada certyfikaty odpowiednich organizacji – w Polsce jest to PZJ.

Kupujemy toczek lub kask do jazdy konnej

Najistotniejsza kwestia przy zakupie kasków do jazdy konnej to bezpieczeństwo. Kask powinien posiadać odpowiednie atesty, a także umożliwiać regulację swojego rozmiaru bądź być perfekcyjnie dopasowany do kształtu głowy jeźdźca. Do kasku należałoby dokupić akcesoria – w szczególności pokrowiec, który ułatwi jego przewożenie i ustrzeże od zabrudzeń. Nabywając kask jeździecki nie powinno się także iść na kompromis. Tym samym, jeśli w naszym mieście nie wypatrzyliśmy pasującego nam modelu, warto złożyć zamówienie w sklepie internetowym.

Dane adresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]