Sztyblety czy oficerki – rodzaje butów jeździeckich

Więcej informacji o butach do jazdy konnej

Jeździectwo z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Rzecz jasna nie jest to zaskakujące – zwłaszcza, jeśli zauważa się spore atuty tej dyscypliny sportu. Główne z nich to: poprawienie kondycji, ćwiczenie dobrej postawy, jak również rozwój wszystkich układu mięśniowego. Ponadto ma pozytywny wpływ na samopoczucie: sprzyja zacieśnianiu bliskich relacji, redukuje napięcie i podnosi poczucie odpowiedzialności. Aby jednak maksymalnie korzystać z dobrodziejstwa jeździectwa, powinniśmy właściwie wybrać ubiór i buty jeździeckie. Na co uważać podczas zakupów tych ostatnich?

Buty do jazdy konnej – zabezpieczenie części lub całej nogi

Odróżnia się dwa podstawowe typy butów jeździeckich: oficerki i sztyblety. Drugie sięgają nieco powyżej kostki – są więc wyraźnie krótsze. Oficerki to natomiast obuwie niezmiernie wysokie, sięgające powyżej kolana. Tym samym zapewniają osłonę większej powierzchni nogi, zmniejszając zagrożenie powstawania sińców i otarć. Sztyblety kosztują taniej od oficerek, jakkolwiek decydując się na ich zakup, powinno się pamiętać o tym, by wyekwipować się również w osłonę na nogi – sztylpy lub czapsy.

Z jakich surowców produkuje się buty do jazdy konnej?

Kupując buty jeździeckie, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę na materiał, z jakiego są one wykonane. W sprzedaży znajdziemy obuwie uszyte ze skóry oraz jej przeróżnych zamienników. Skóra jest zdecydowanie droższa, ale opłaca się na nią zdecydować z uwagi na zwiększoną wytrzymałość i możliwość dostosowania się buta do konturu stopy właściciela. Zalecane są przede wszystkim buty cielęcej skóry, która jest delikatna i szybko zyskuje docelowy kształt. Bydlęca skóra pod tym względem prezentuje się nieco gorzej, natomiast jej zaletą jest niska cena.

Dane adresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]