Rolety na wymiar, rzymskie, dzień i noc czy zaciemniające – które wybrać?

Odmiennie od mieszkańców krajów skandynawskich, w Polsce przyzwyczailiśmy się do przesłaniania okien. Tak chronimy naszą prywatność, lecz także pozwala to regulować ilość promieni słonecznych docierających do mieszkania. Tradycyjnie do zakrywania okien korzystamy z zasłon i firanek, jednak w ostatnich kilkunastu latach decydujemy się na rolety wewnętrzne zakładane na okna.

Jakie rolety wewnętrzne są dostępne w sklepach?

W sklepach internetowych i stacjonarnych znajdziemy szeroki wybór różnych rodzajów rolet: rzymskich, zaciemniających, okiennych czy ściennych. W większości z nich dostaniemy też wszelkie niezbędne dodatki, takie jak karnisze metalowe, wsporniki sufitowe i ścienne, kółka z żabkami czy rozety. W jednym sklepie będziemy w stanie skompletować pełen zestaw niezbędny do założenia rolet. A to, które rolety wybierzemy, będzie już zależne od naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, by robić przemyślane zakupy. Przykładowo, rolety rzymskie ładnie wyglądają na niewielkich oknach, ale nie poleca się ich alergikom. Na takich roletach dość łatwo zbierają się drobinki kurzu, ponieważ wykonywane są one z tkanin zasłonowych lub firanowych.

Rolety dzień-noc – ilość światła pod Twoją kontrolą

Do kontroli nad ilością światła do mieszkania służą rolety dzień-noc. Sprawdzą się w większości pomieszczeń: w pokoju dziecięcym, salonie, biurze, a nawet w łazience. Te rolety mają naprzemienny splot pasów transparentnych i zaciemniających. Dzięki wielu możliwościom ich ustawienia względem siebie pozwala na regulację ilości promieni słonecznych, które będą przez nie przenikać. Co ważne, regulacja odbywa się bez konieczności podnoszenia i opuszczania rolet! Z kolei rozpowszechnione rolety zaciemniające pozwalają na pełne zaciemnienie pokoju, ponieważ zrobione są z materiału nieprzepuszczającego promieni słonecznych. Rolety zaciemniające przydadzą się szczególnie w sypialni z oknami na wschód.

Rolety na wymiar – na co zwracać uwagę

Nasze okna nie zawsze mają standardowe wymiary i zdarzyć się może, że rolety w rozmiarach sprzedawanych przez producenta nie będą pasować. W takim przypadku pozostaje nam zamówić rolety na wymiar. Pamiętajmy jednak o tym, by właściwie obliczyć rozmiar okien, gdyż niewłaściwie dopasowane rolety nie spełnią swojego zadania, do tego będą mało estetyczne. Jeśli więc brak nam doświadczenia lub nie wiemy jak obliczyć wymiary rolet, zlećmy to profesjonalistom.