Piękny design i ciekawa historia – o banknotach kolekcjonerskich

Jeśli chcesz zamówić banknoty kolekcjonerskie, koniecznie odwiedź ten adres.

Kiedy słyszymy o kolekcjonerstwie, najszybszym skojarzeniem obok filatelistyki i falerystyki jest numizmatyka. Niemniej jednak monety to nie jedyne środki płatnicze, którymi pasjonują się kolekcjonerzy. W połowie XX w. popularna stała się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i pozostałych notgeldów.

Banknoty – mają wartość artystyczną oraz historyczną

Mało osób wie, iż pierwowzory papierowych środków płatniczych powstały nie na Starym Kontynencie, ale w Chinach. Pierwotna ich wersja, bliska w swojej funkcji raczej do współczesnych weksli, wytworzona była ze skóry i pojawiła się około 2200 lat temu w czasie władzy Dynastii Han. Papierowe banknoty w postaci jaką znamy dzisiaj uformowały się zaś między VII a XII w. za czasów Dynastii Tang i Dynastii Song. Stanowiły one ułatwienie dla kupców, ponieważ dzięki nim mogli przemieszczać się na dalekie dystanse bez dodatkowego obciążenia w postaci metalowych monet. Mieszkańcy Europy po raz pierwszy usłyszeli o papierowych środkach pieniężnych z historii słynnych podróżników z XIII w., m.in. Wilhelm z Rubruk, jednakże w krajach europejskich zaczęto ich używać powszechnie na przełomie XVII i XVIII w. Z biegiem lat tę formę rozliczenia zobowiązań przyjęto na całym świecie. Dopiero w XXI w. papierowe banknoty są wypierane przez coraz wygodniejszą bankowość elektroniczną. Stąd też może wzięło się coraz większe zamiłowanie do banknotów jako obiektów kolekcjonerskich, gdyż nie tylko posiadają one wartość historyczną, lecz także artystyczną – od dziesięcioleci przecież zadziwiają finezyjnym designem.

Kto emituje banknoty kolekcjonerskie w Polsce?

Osoby kolekcjonujące banknoty, podobnie jak nimizmatycy, gromadzą głównie banknoty obiegowe z przeróżnych krajów świata. Są one stosunkowo łatwo dostępne, jednakże ich cena zdarza się ogromna – wszystko w zależności od roku ich wprowadzenia w obieg oraz stanu zachowania. Osobną odmianą banknotów są banknoty kolekcjonerskie, drukowane w ograniczonym nakładzie, z reguły w celu upamiętnienia sławnych osobistości ze świata kultury, polityki i nauki bądź znaczących zdarzeń. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 i 50 zł emituje NBP. Celebrują one między innymi 600. rocznicę narodzin Jana Długosza nominał 20 zł) czy 28. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Ojca Świętego (nominał 50 zł). Ciekawym faktem jest to, iż poza fenomenalnymi motywami graficznymi, banknoty kolekcjonerskie mają analogiczne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, między innymi nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby, napisy widoczne tylko pod określonym kątem i znaki wodne.

Dane adresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]