Orynnowanie dachu to istotny element jego konstrukcji

systemy rynnowe, rynny dachowe

Systemy dachowe tworzy wiele modułów. Wśród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich solidności oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na wydajne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu problemów wynikających z jej gromadzenia się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować wyboru odpowiednich modułów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz kwalifikacji – podobnie jak zakładanie systemów rynnowych. Co więc winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich elementów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Systemy rynnowe – jakie części je tworzą?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z szeregu pomniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu albo pod nim, których rolą jest odprowadzenie wody do kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na rogach dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie rozmaitych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a potem do odpływu.

Rynny plastikowe, PCV albo metalowe – które zamontować?

W ofercie sklepów budowlanych dostępne są systemy rynnowe wyprodukowane z kilku surowców – m. in z metalu bądź plastiku. Które z nich będą najtrafniejszym wyborem? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego oraz tego, w jakim stopniu jest on narażony na opady. Decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania powinno się więc przedyskutować z fachowcem.

Dane adresowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08