Kantar – jaki rodzaj wybrać?

Kantar skórzany znajdziesz na https://horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38

Kantar to pospolita część uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, gdyż wyłączną różnicą między nimi jest brak wędzidła – elementu wsuwanego do pyska pozwalającego na przekazywanie sygnałów do stąpającego konia. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie rzadko się rozstają. W następstwie tego powinien on pasować do kształtu i rozmiaru głowy konia oraz nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak zatem dobrać stosowny kantar? Na jakie jego atrybuty powinno się zwrócić uwagę?

Kantar skórzany czy taśmowy – który odpowiedniejszy dla zwierzęcia?

W sklepach odnajdziemy rozmaite rodzaje kantarów: podszywane, taśmowe, skórzane oraz sznurkowe. Te ostatnie, zwane też halterami, są rekomendowane ze względu na dużą kontrolę, którą dżokej przy ich użyciu ma nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia znacznie bardziej wygodny jest jednakże kantar skórzany lub taśmowy. Jeszcze większą wygodę przynoszą kantary podszywane – przykładowo naturalnym lub sztucznym futerkiem, które da się zdjąć celem umycia. Taki kantar wspaniale chroni przed powstaniem obtarć, a zarazem pozwala przywiązać konia w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas spacerów albo treningów.

Kantary – jakie rozmiary znajdziesz na rynku

Kantary wytwarzane są w kilku rozmiarach. Rozmiar najmniejszy to foal, który będzie pasował źrebiętom oraz kucom miniaturowym. Kolejny to shetty (0), który stosują posiadacze koni szetlandzkich, a także większych źrebiąt. Kantar w rozmiarze pony (1) został natomiast stworzony dla kucy (np. islandzkich) i roczniaków większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średnich wymiarów i pasują między innymi do hanowerów, koni arabskich, fryzyjskich oraz wielkopolskich. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla większych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie albo perszeron).

Dane adresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]