Domowe kiszonki to nie tylko polski przysmak

Znajdź domowe przetwory z warzyw.

Kiszonki są tak mocno związane z polską kuchnią, że sądzimy, iż jest to przede wszystkim słowiański smakołyk, z rzadka przygotowywany w innych rejonach świata. Tymczasem kiszone przetwory z warzyw lubiane są nie tylko w całej Europie, ale także w Azji oraz w Ameryce Południowej i Północnej.

Kwaszonki znane są ludzkości od tysięcy lat

Według historyków proces konserwowania żywności przez ich przechowywanie w solance, w roztworze octu bądź w soli, stosowany jest przez ludzkość od przeszło 4 tysiące lat. Ta metoda prawdopodobnie nie pochodzi nawet z Europy, a z rejonu antycznej Mezopotamii. Żywność, którą poddaje się fermentacji mlekowej nie psuje się, ponieważ niskie pH zawiesiny, w której się ją zanurza, utrudnia rozwój bakterii gnilnych. Kilkaset lat wstecz była to świetna metoda, by zwiększyć okres przydatności do spożycia ryb, warzyw oraz mięsa niekiedy o kilkanaście tygodni. W rezultacie pojawił się obyczaj przygotowywania m.in. kiszonych przetworów z myślą o zimie oraz wczesnej wiośnie. Kwaszonki od początku swojego istnienia słyną z aspektów prozdrowotnych, co rzecz jasna jest potwierdzone. Zawierają one np. sporo witaminy C, stąd też marynarze statków, które miały na pokładzie kwaszonki, sporadycznie cierpieli z powodu cyngi. Co ciekawe, po polsku kwaszone przetwory z warzyw nazywa się na co dzień “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt przykładowo z kapusty bądź ziemniaków.

Kwaszonki – co się najczęściej kisi?

Najbardziej rozpowszechnionym warzywem kiszonym jest ogórek, rozpoznawany zasadniczo w większości zakątków świata, również w Stanach zjednoczonych i w Kanadzie, gdzie ten wariant przetworów warzywnych nie jest zbyt popularna. Lecz ogórki kiszone są tam chyba najbardziej lubianym dodatkiem do burgerów, hot-dogów i kanapek. Nad Wisłą oprócz ogórka, bardzo popularne są kiszone buraczki i kapusta, z których korzysta się do przygotowania zup oraz surówek. Niemniej jednak nie tylko te warzywa da się kisić. W innych regionach świata kisi się m.in. fasolkę szparagową, cebulę, a także owoce (np. oliwki).

Solanka i ocet zmieniają smak oraz teksturę warzyw, dodając im kwaśności i chrupkości. Domowe kiszonki nie tylko warzywne, z biegiem lat stały się fundamentem albo istotnym dodatkiem do niezliczonej liczby potraw lokalnych. Warto pamiętać, iż smak kiszonek może być inny w oddalonych od siebie regionach świata, ponieważ zależy on od dodawanych do zalewy dodatków, które wykorzystuje się w trakcie kwaszenia. Dlatego też ogórek kiszony wedle tradycyjnego polskiego przepisu, nie będzie smakował podobnie jak ten zakiszony np. w Izraelu.

Dane adresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]