Wykryto u Ciebie stożek rogówki? Możesz to leczyć!

Więcej na temat korekcji stożka rogówki na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/.

Stożek rogówki to dolegliwość, która w znacznym stopniu ogranicza codzienne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia oraz może być przyczyną kolejnych chorób oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne potrafią jednakże poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?

Stożek rogówki często współistnieje z innymi chorobami oczu

Rogówka to transparentny element gałko ocznej, który mocno koncentruje promienie świetlne. Leży przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, lecz posiada wiele receptorów bólowych. W okolicy trzydziestego roku życia może ulec deformacji polegającej na ścieńczeniu oraz uwypukleniu w środkowej części. Dzieje się tak z powodu osłabienia tkanki, która – jak się przypuszcza – ulega oddziaływaniu wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje miopię oraz krótkowzroczność, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się bardziej wrażliwy na promienie światła. Chorzy skarżą się też na podrażnienie oczu, czasami występuje także podwójne widzenie. Choroba ta częstokroć współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, np. zapaleniem spojówek. Szczęśliwie współcześnie osiągalne jest skuteczne leczenie stożka rogówki. We wczesnej fazie choroba jest adiustowana przy użyciu okularów lub soczewek kontaktowych, po pewnym czasie jakkolwiek potrzebne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – metody cross linking oraz wszczepienia pierścieni śródrogówkowych

Korekcję stożka rogówki przeprowadza się za pomocą różnorodnych zabiegów medycznych. Obecnie najefektywniejszym sposobem na poprawę ostrości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się dodatkowo w korekcie stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli metodę Topoguided. Doskonałe efekty dają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia niwelowanie miopii czy też astygmatyzmu przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po jakimś czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który całkiem zlikwiduje wadę wzroku.

Dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]