Laserowe usuwanie żylaków – jak przebiega zabieg EVLT

Po więcej informacji o laserowym usuwaniu żylaków skieruj się tu.

Tworzenie się żylaków na dolnych kończynach jest efektem niedrożności lub zwężenia żył oraz nadciśnienia żylnego. Żylaki doskwierają zazwyczaj kobietom (kluczowym czynnikiem inicjującym ich formowanie się są m.in. ciąże) oraz osobom spędzającym długie godziny w pozycji siedzącej bądź stojącej (to na przykład telemarketerzy, pracownicy linii montażowych i pracownicy biurowi. Tacy pacjenci bez przerwy zgłaszają się do lekarzy flebologów poszukując efektywnych sposobów leczenia poszerzonych żył. Jednym z nich jest laserowe usuwanie żylaków, mówiąc skrótem EVLT.

Podstawowe informacje o laserowym usuwaniu żylaków

EVLT, a więc “Endo Venous Laser Treatment”, w języku polskim oznacza “wewnątrznaczyniową terapię laserową”. Laserowe usuwanie żylaków trwa przeciętnie w granicach 60 minut i wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Najpierw lekarz przeprowadza badanie USG, z wykorzystaniem którego zaznacza przebieg żył oraz wytycza punkty wprowadzenia jednorazowego światłowodu lasera. Włókno lasera diodowego wsuwa się w światło żylaka z użyciem igły, a potem obkurcza się żyłę emitowanym przez laser strumieniem światła. Po zabiegu EVLT pacjent szybko wraca do codziennych czynności, niemniej jednak powinien przez parę następnych tygodni przestrzegać zaleceń flebologa, takich jak noszenie opatrunku uciskowego, stosowanie leków przeciwzakrzepowych, codzienny ruch oraz, naturalnie, zgłoszenie się na obligatoryjną kontrolę po zabiegu.

Przed laserowym usuwaniem żylaków trzeba przeprowadzić szereg testów

Laserowe usuwanie żylaków uważane jest za zabieg mało inwazyjny i równocześnie bezpieczny, nie zdumiewa więc to, że od momentu, kiedy zaczęto szeroko wykorzystywać tę metodę na przełomie XX i XXI w., bardzo szybko stała się standardem w terapii żylaków, a ostatnio wykonywany jest też przez dużo polskich klinik medycznych. Występują jednak przeciwwskazania do wykonania EVLT, zatem przed dopuszczeniem do zabiegu pacjent musi przeprowadzić szereg testów, takich jak badanie poziomu glukozy we krwi, parametrów układu krzepnięcia, poziomu elektrolitów oraz morfologia krwi. Specjalista odmówi także wykonania laserowego usuwania żylaków u kobiet w ciąży i u osób, u których zdiagnozowano m.in nadciśnienie, obrzęk chłonny bądź niewydolność serca.

Dane adresowe:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]