Korekta wad wzroku z wykorzystaniem lasera – metody

metoda Lasik, femtoLasik

Laserowa korekcja wzroku to w tej chwili standardowa metoda korekty myopii, hyperopii, astygmatyzmu i presbiopii, jednak mało osób jest świadomym tego, iż zabiegi te są realizowane przy pomocy różnych technik.

Zalety metody FemtoLASIK – szybki powrót do codziennych obowiązków

Zabieg FemtoLASIK (często zwany też All-Laser-LASIK) to bezinwazyjna, nie wywołująca bólu, a jednocześnie, a zarazem całkowicie bezpieczna technika korekty takich wad jak miopia (do -10 dioptrii), dalekowzroczność (do +4 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii) oraz niekiedy presbiopia. Sam zabieg nie jest długi – sprawny optometrysta potrafi zrealizować go w około piętnaście minut. Atutem tego zabiegu jest to, iż pacjent niezmiernie szybko odzyskuje ostrość widzenia – praktycznie w ciągu dnia po zabiegu może wznowić swoje normalne czynności. Zabieg rozdzielony jest na 2 etapy i przeciwnie do tradycyjnej metody LASIK, tutaj rogówki nie nacina się przy pomocy mikrokeratomu. W trakcie zabiegu FemtoLASIK w pierwszej kolejności przy użyciu lasera femtosekundowego oddziela się płatek rogówki o grubości ok 0,1 mm, a w drugiej fazie przeprowadza się kształtowanie rogówki laserem excimerowym.

Inną odmianą zabiegu FemtoLASIK jest FemtoLASIK Topoguided, gdzie praca lasera excimerowego jest spersonalizowana dla każdego pacjenta. Przed przystąpieniem do zabiegu optometrysta tworzy topografię rogówki i na jej podstawie rozplanowuje wszelkie ruchy lasera. Ten wariant zabiegu przeprowadza się u osób z astygmatyzmem i hyperopią, których układ optyczny znamionuje się nietypowym kształtem.

Pozostałe metody korekty wad wzroku

Mniej popularne metody korekty wzroku to m.in.:
LASEK – przeprowadzany jest u osób, u których z rozmaitych przyczyn nie jest rekomendowane wykorzystanie zabiegu FemtoLASIK. W tej metodzie korekcji wzroku płat nabłonka rogówki odcinany jest alkoholem, a nie wiązką laserową.
EBK, w którym po znieczuleniu gałki ocznej z rogówki zdejmuje się nabłonek (podlega on później samoistnej odbudowie), a następnie formuje się rogówkę przy pomocy lasera excimerowego. EBK zwana jest metodą powierzchniową, dlatego że nie dochodzi do ingerencji w głębsze warstwy rogówki. Metodę tę można jednakże wykorzystać jedynie do korekty nieznacznych wad wzroku.

Dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]