Jak objawia się starczowzroczność i jak ją leczyć?

Więcej w temacie starczowzroczności na voigtklinikaoka.pl.

Presbiopia, czyli starczowzroczność, to jeden z samoistnych procesów wynikających ze starzenia się organizmu. Jej przejawem jest pogorszenie widzenia w bliży, co właściwie uniemożliwia czytanie gazet, pisanie, korzystanie z notebooka i telefonu komórkowego, a także realizowanie wielu codziennych aktywności. Starczowzroczność jest konsekwencją osłabienia zdolności akomodacji oka albo jej pełnej straty. Sposobem na poradzenie sobie z tą dolegliwością może być zakładanie szkieł korekcyjnych, niemniej jednak rodzi to trudności. Soczewki do bliży utrudniają dostrzeganie dali, okulary dwuogniskowe nie zawsze są komfortowe, zaś modele progresywne z reguły nie są tanie. Najlepszym wyjściem może być więc pozbycie się starczowzroczności w wyniku zabiegu.

Leczenie starczowzroczności. Czemu jest potrzebne?

Jak już wspomnieliśmy, leczenie presbiopii umożliwia uniknięcie szeregu przeszkód przy wykonywaniu powszednich, najprostszych czynności. Ludzie mający to schorzenie (wypada podkreślić, iż w niektórych przypadkach pierwsze objawy presbiopii manifestują się już po 40-tym roku życia) mają problemy z pisaniem lub korzystaniem z komputera, jak również przemieszczaniem się komunikacją miejską (problemy z korzystaniem z planów jazdy) bądź robieniem zakupów (w gruncie rzeczy uniemożliwia przeczytanie opisu towaru). Na domiar tego, w przeciwieństwie do miopii, starczowzroczność nie jest kompensowana przez zdolność ostrzejszego widzenia dalszych obiektów, a noszenie szkieł korekcyjnych bywa dla osób cierpiących na tę wadę wzroku niewygodne. Warto również pamiętać, że wada ta się cały czas zwiększa, a każde następne dwa lata przynoszą zwykle pogorszenie widzenia w przybliżeniu o ćwierć dioptrii.

Korekcja starczowzroczności – eliminacja wady w toku jednego zabiegu

Poza korekcją przy pomocy okularów, możliwe jest też leczenie starczowzroczności z wykorzystaniem lasera. Zapewniają one trwałe efekty i eliminują nieodzowność zakładania okularów. Techniki jak np. PRESBYMAX® są też rozwiązaniem, żeby w trakcie pojedynczego zabiegu w pełni wyeliminować wadę w obu oczach.

Dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]