Biopsja fuzyjna prostaty – charakterystyka zabiegu

Więcej na temat biopsji prostaty na www.scmkrakow.pl.

Stercz, inaczej prostata, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina wielkością oraz formą włoski orzech. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada głównie za produkcję płynu, w którym transportowane jest nasienie. Problemy z prostatą objawiają się u wielu panów wraz z wiekiem, toteż tak istotna jest jej cykliczna kontrola. Pomaga to zdiagnozować przerost czy też zapalenie tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem zauważyć niebezpieczne zmiany rakowe. Warto podkreślić, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie można lekceważyć niebezpieczeństwa jego prawdopodobnego rozwoju.

Kłopoty ze wzwodem i oddawaniem moczu – niepokojące objawy

Panowie po 45 roku życia powinni regularnie pojawiać się u urologa, zwłaszcza jeżeli spostrzegli niepokojące symptomy związane z oddawaniem moczu, tj. kłopoty w zatrzymaniu lub rozpoczęciu oddawania moczu, ból w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, trudności ze wzwodem oraz ejakulacją, a także krew w moczu czy jego nieregularny strumień. W przypadku gdy po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju raka, lekarz polec badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza spore prawdopodobieństwo rozwoju raka. Żeby jednak mieć bezdyskusyjną pewność, potrzebne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Czy biopsja gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, prowadzona w szpitalnych warunkach, która dzięki użyciu równolegle wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele dokładniej niż w procedurze, gdzie podczas zabiegu wykorzystuje się wyłącznie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem, który z reguły trwa około pół godziny. Prócz tego pacjent spędza także po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, dlatego cała procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym, zatem mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona zasadniczo bezbolesna. Potem patomorfolog analizuje pobrane wycinki prostaty i ocenia czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, alergia na niektóre leki i wszczepione zastawki serca. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]