Badania psychologiczne kierowców

Dalsze informacje o badaniach kierowców Bielsko Biała

Zawodowi szoferzy zanim rozpoczną działalność zarobkową zobowiązani są odbyć odpowiednie testy psychologiczne. Jest to istotne zwłaszcza, kiedy ich praca wiąże się z przewozem ludzi albo ładunków określanych jako szkodliwe dla natury. Badania kierowców są obowiązkowe dla posiadaczy uprawnień kategorii C, D oraz E. Jak opisywane badania przebiegają? Jak się do nich przygotować?

Pierwszy etap badania kierowców

Wstęp do badania kierowców opiera się na odbyciu rozmowy z kandydatem. Prowadzący może tą metodą stwierdzić, jak bardzo przepracowany jest starający się o uprawnienia i w jakim jest stanie. W tej części psycholog instruuje również kandydata na temat tego, jak będą przebiegały testy – dzięki temu zmniejsza się poziom stresu.

Kolejna część badania kierowców

Później kandydat powinien wypełnić podany mu kwestionariusz. Zawarte są w nim pytania, dzięki którym psycholog oceni, czy dobrze kontroluje stres i jak reaguje na niespodziewane trudności. Badanie pozwala również określić, jak rozwinięte są umiejętności społeczne kandydata – a to przecież decyduje o jego działaniach na szosie.

Na jakich urządzeniach przeprowadza się badania kierowców?

Ostatnim etapem badania kierowców są testy wykonywane na odpowiednich przyrządach. Wykorzystuje się je w celu określenia szybkości kandydata oraz adekwatności reakcji na problemy, które mogą przydarzyć się na drodze. Wśród przyrządów używanych podczas badań, wspomnieć należy przede wszystkim miernik czasu reakcji, a także aparat Piórkowskiego.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]