Szukasz specjalistów od izolacji fundamentów? Postaw na wieloletnie doświadczenie

Zabezpieczenie fundamentów przed szkodliwym oddziaływaniem wody, wilgoci i chłodu jest jednym z najistotniejszych faz budowy solidnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć wnikająca w mury z czasem spowoduje uszkodzenia ich konstrukcji, a wykwity grzybów oraz pleśni za czasem odbiją się negatywnie na samopoczuciu mieszkańców.

Komu zlecić realizację izolacji fundamentów?

Projektując budowę obiektu, warto zlecić opracowanie najlepszego sposobu hydroizolacji profesjonalistom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budynków, ale także w przywracaniu hydroizolacji w tych już ukończonych. Wiedzą oni, jakich pomyłek wystrzegać się oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się dobrze w konkretnym przypadku. Wszak użycie należytych technologii izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy planowane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych czy też osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Kluczowa jest również gruntowna analiza warunków wodnych na terenie, na którym planowana jest budowa. Za jej pomocą można określić czy niezbędna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda ekspresowo wsiąka i nie spiętrza się w pobliżu fundamentów) czy też przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się ryzyko podtopień lub gleba jest na tyle spoista, że po deszczu fundamenty stoją w wodzie długi czas).

Sposoby zabezpieczenia fundamentów

W zależności od typu fundamentów, do ich zabezpieczenia przed wilgocią wykorzystuje się odmienne sposoby. Płytę fundamentową, na której najczęściej stawia się budynki tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można izolować od dołu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową betonową ścianę fundamentową można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej nanieść ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej zda egzamin zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która zastopuje kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonawstwo hydroizolacji fundamentów również warto powierzyć profesjonalistom, gdyż częstym błędem niewykwalifikowanych ekip jest lekceważenie wskazówek wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (m.in. tych dotyczących wymogów i sposobów aplikacji materiałów izolacyjnych) albo użycie ich tanich substytutów, nie mających analogicznych parametrów wodochronnych. Niewłaściwe wykonanie prac czy zastosowanie materiałów niedobranych do stopnia obciążenia wilgocią może skutkować, że będzie ona nieskuteczna.