Przebieg badań wysokościowych

Dowiedz się, komu zlecić badania wysokościowe Bielsko Biała. Kliknij w to miejsce.

Osoby pracujące na wysokości pełnią swoje obowiązki często z narażeniem życia. Żeby wykluczyć występowanie groźnych sytuacji, polskie prawo wprowadziło konieczność wykonywania drobiazgowych testów sprawdzających brak przeciwwskazań do wykonywania zawodów związanych z pracą na wysokościach. Jak wyglądają takie badania? Co ile lat trzeba je powtarzać?

Badania wysokościowe – podstawy prawne

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie z dnia 26 września 1997 r. Według przepisów uważa się za nią prace przeprowadzane na powierzchni znajdującej się co najmniej 1 metr nad poziomem ziemi. Do grupy pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace między innymi na kominach, pomostach, słupach itd. Specjalistyczne testy sprawdzają czy kandydat nie ma wady wzroku lub innych dolegliwości mogących niekorzystnie oddziaływać na bezpieczeństwo pracy. Jak przeprowadzane są badania wysokościowe? Składają się one z trzech etapów – badania wzroku, układu nerwowego oraz otolaryngologicznego. Celem lekarza jest wykluczenie występowania u pacjenta problemów z błędnikiem, padaczki lub wad wzroku. Dopełnieniem jest standardowa konsultacja z lekarzem medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jakie pozostałe wymogi należy spełnić

Badania do pracy na wysokości trzeba przeprowadzać co 2-3 lata. Osoby, które przekroczyły 50 rok życia muszą przechodzić je częściej – co 12 miesięcy. Najczęściej pojawiającym się przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach jest wada wzroku, niedowidzenie, a także schorzenia narządów ruchu i schorzenia neurologiczne. Co ciekawe używanie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że praca wykonywana jest w warunkach zapylenia. To jednak nie wszystkie wymogi – przedstawiciele niektórych profesji, oprócz wymienionych wyżej badań, muszą przejść również testy psychologiczne. Podlegają im przede wszystkim operatorzy ciężkich maszyn budowlanych, suwnic czy osoby obsługujące pulpity sterownicze.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]