Protezy, mosty czy implanty stomatologiczne – co wybrać?

Implanty zębowe to najlepsza metoda na uzupełnienie braków w uzębieniu. Sprawdzą się zarówno w przypadku całkowitego bezzębia, jak i gdy brak nam pojedynczych zębów. Ich najważniejszymi zaletami są stosunkowo nieskomplikowania pielęgnacja oraz naturalny wygląd – implant stomatologiczny, a tak naprawdę jego ceramiczna korona, wygląda zupełnie jak prawdziwy ząb. Ich założenie jest też mniej uciążliwe dla pacjenta niż założenie mostu czy pełnej protezy – nie ma potrzeby szlifowania sąsiednich zębów. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak wygląda ten zabieg i jak trzeba się do niego przygotować.
Implanty zębów – etapy terapii
Zabieg wszczepienia implantów stomatologicznych zaczyna się od zaaplikowania pacjentowi znieczulenia. Ponadto ważne jest także odpowiednie nastawienie i zapanowanie nad strachem. W następnej kolejności dentysta nacina dziąsła. To pozwala na dotarcie do kości i uformowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu wykorzystuje się techniki piezochirurgii oraz specjalnie dobrane wiertła. To bardzo trudna część zabiegu – chirurg stomatologiczny musi wykazać się wprawą i wyczuciem. Dokładność istotna jest również przy wszczepieniu implantu zębowego w kość. Kiedy ten będzie na swoim miejscu, lekarz musi jedynie zszyć dziąsło pacjenta.
Implanty stomatologiczne a strach przed bólem
Myśl o wszczepieniu implantu zęba budzi w niektórych pacjentach strach przed ewentualnym intensywnym bólem doświadczanym w trakcie zabiegu oraz bezpośrednio po nim. Szczęśliwie lęk ten jest zupełnie nieuzasadniony. Nowoczesna implantologia korzysta z bardzo wydajnych środków przeciwbólowych, gwarantujących pacjentowi pełen komfort na fotelu stomatologicznym. Pacjenci wyjątkowo podatni na ból mogą oprócz tego poprosić o płytkie znieczulenie ogólne całkowicie eliminującego możliwość odczuwania strachu przed chirurgiem-stomatologiem.