Kupuj bezpiecznie – sprawdzenie auta przed zakupem

Nabycie samochodu to znaczny wydatek – tym samym dla wielu z nas wiąże się z podjęciem odpowiedzialnych decyzji. Wyjątkowo dużym ryzykiem jest nabycie pojazdu używanego – uczciwość ich sprzedawców niestety często pozostawia wiele do życzenia, a samochód, który miał być bezwypadkowy i w 100% sprawny, okazuje się mieć „ciekawą” historię i sporo usterek. Niestety nie każdy z nas jest w stanie odkryć potencjalne nieprawidłowości przed dokonaniem transakcji. Sprawdzanie pojazdu przed kupnem warto więc zlecić specjalistom.

Sprawdzenie auta przed zakupem – ujawnianie usterek i wad

Sprawdzenie samochodów używanych jest potrzebne, żeby mieć pewność, iż pojazd faktycznie jest w takim stanie technicznym, jak twierdzi jego aktualny właściciel. Najlepiej, jeśli samochód obejrzy doświadczony, godny zaufania mechanik, nie mający żadnych związków ze sprzedającym. W szczególności ważne jest to podczas kupna wozu od pośrednika czy też z komisu. Niektóre firmy, żeby podnieść sprzedaż, mają tendencję do przemilczenia informacji o różnych uszkodzeniach i mankamentach, które mogłyby przyczyniać się do obniżenia ceny. Sprawdzenie samochodu przed zakupem gwarantuje uniknięcie takich błędów i – tym samym – niepotrzebnych wydatków.

Sprawdzenie samochodu przed kupnem – rejestry i kartoteki

Jednakowo znacząca – a czasem nawet istotniejsza – jest historia pojazdu. Chodzi tu przede wszystkim o dane o możliwych stłuczkachz jego udziałem, przebiegu i wpisach w rejestrach samochodów kradzionych. Sprawdzenie auta pod tym kątem umożliwia tzw. numer VIN (Vehicle Identification Number) i specjalistyczne wyszukiwarki. Używanie ich podlega opłacie, ale firmy oferujące inspekcję pojazdów zapewniają też i tę usługę – dzięki niej nie kupimy kradzionego samochodu i ustrzeżemy się wielu innych problemów.