Dentysta chirurg bezboleśnie wykona ekstrakcję zęba

Niektóre schorzenia zębów i dziąseł nie mogą być wyleczone w trakcie standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy te sposoby terapii okazują się nieefektywne, dentysta podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna dysponuje technologiami i środkami, które powodują, że nawet wyjątkowo złożone zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się rzadko.

Jakie zabiegi wykona chirurg dentystyczny?

Do zabiegów często prowadzonych przez dentystę chirurga należą usunięcie części zębów (na przykład wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi przeprowadza się, gdy zęby są w złym stanie – w szczególności na skutek postępującej próchnicy lub często powracających stanów zapalnych. Chirurg dentysta zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do dentysty chirurga trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Chirurg dentystyczny a efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Teraz jednakże dostępne są środki, które zupełnie eliminują nieprzyjemne doznania. Poza tym pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z pomocniczych środków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie pełnej narkozy.