Czego dowiemy się na szkoleniu z ochrony danych osobowych?

Podstawowym oficjalnym aktem w Polsce, który dotyczył sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która weszła w życie w 1997. Również dziś definiuje ona ów termin i mówi, jak należy ich używać. Według ustawy dane osobowe to każde dane, które pozwalają na ustalenie tożsamości danego człowieka bez skomplikowanych wysiłków. Do danych osobowych zaliczyć można zatem adres, nazwisko i imiona czy datę urodzenia, ale również tak zwane dane wrażliwe – na przykład informacje o stanie zdrowia, możliwych wyrokach czy religii. O ich ochronę warto zatroszczyć się zwłaszcza dlatego, iż dzięki nowym technologiom ich pozyskanie i przetwarzanie jest naprawdę proste.

Szkolenie z ochrony danych osobowych dla firm

Dane osobowe posiadają każdego typu firmy. Jedne obracają tylko danymi swoich pracowników, pozostałe zaś mają dostęp także do danych klientów. We obu sytuacjach pracownicy, którzy mają do nich dostęp powinni przejść specjalne kursy z ochrony danych osobowych, podczas których dowiedzą się, w jaki sposób zagwarantować im bezpieczeństwo. Jest to naprawdę istotne, bowiem po stwierdzeniu nieprawidłowości GIODO może zasądzić poważne sankcje – po pierwsze finansowe, lecz w niektórych przypadkach także pozbawienia wolności.

Na czym polega szkolenie z ochrony danych osobowych?

Kurs z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszystkich pracowników administrujących takiego rodzaju danymi – będą to między innymi pracownicy HR, do spraw rekrutacji lub archiwów. W jego cenę zaliczają się również materiały pomocnicze, dzięki którym kursanci szybciej przysposobią wiadomości. Po ukończeniu szkolenia, w czasie którego nauczą się, jak zagwarantować ochronę danych, kursanci otrzymują właściwe certyfikaty. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie pochłaniają dużo czasu i zazwyczaj zamykane są w tym samym dniu.