Badania psychologiczne kierowców – poradnik

Na www.bielskobadania.pl zamówisz badania psychotechniczne Kęty

Badania psychotechniczne kierowców są przeprowadzane w profesjonalnych pracowniach diagnostycznych. Dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc bardzo istotne w kontekście bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają testy i co dokładnie sprawdzają? Jakie aparaty są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – przez ile są ważne?

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychotechnicznym. Do pierwszej należą osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii C. Do testów przystępują również kierowcy, którzy przekroczyli ilość dozwolonych punktów karnych i starają się o przywrócenie uprawnień. Dodatkowo badaniom psychologicznym powinni poddawać się również kierowcy pojazdów służbowych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają zdolność koordynacji wzrokowo-ruchowej

Badanie psychologiczne składa się z 2 etapów. W pierwszej kolejności osoby badane przystępują do części teoretycznej. Na tym etapie kontrolowana jest zdolność koncentracji, przerzutność uwagi, refleks oraz cechy osobowości czy sprawność intelektualna. Osoby poddawane badaniom muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Ostatnim etapem testów psychologicznych jest część aparaturowa, która mierzy głównie widzenie po zmroku, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, stereometr i aparat krzyżowy. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na weryfikowaniu, w jaki sposób dana osoba reaguje na oślepienie światłem.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]