Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Dowiedz się, komu zlecić badania psychotechniczne Bielsko Biała

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnym stopniu rzutują kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich pojazdy. Naprawdę istotne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz busów. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych zawodów zgodnie z przepisami powinni we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ten temat kilka słów. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Reguły badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania charakterologiczne. Mają one postać rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania na temat wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są badania na odpowiednich maszynach, podczas których badana jest umiejętność szybkiej reakcji, postrzeganie prędkości, podzielność uwagi czy widzenie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco podnieść. W jaki sposób? W internecie znajdziemy liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]