Gotowanie nie musi być nudne. Poznaj zasady food pairingu

Zainteresowany food pairing? Kliknij tutaj.

Pomimo, iż jesteśmy przyzwyczajeni do pewnych kombinacji smakowych, nie znaczy to, iż zestawianie ze sobą dań, które na pierwszy rzut oka całkiem się wykluczają, nie może dać interesujących i, co ważne, smacznych efektów. Przekonujemy się o tym coraz częściej. Silny wpływ na nasz smak miało bezspornie możliwość zakupu nieosiągalnych dotąd w naszym kraju artykułów spożywczych, a także otworzenie się na odmienne tradycje kulinarne. Dzięki temu choćby zestawienie mięsa z egzotycznych sosami owocowymi rzadko już szokuje. Osoby, które zasmakowały w niebanalnych fuzjach smakowych w wielu przypadkach zaczynają własne próby i samodzielnie próbują coraz to bardziej nietuzinkowych połączeń. Żeby te jednak przyniosły wyczekiwane rezultaty, wypada wpierw zaopatrzyć się w kulinarną wiedzę.

Food pairing – umiejętność mieszania ze sobą smaków

Jeżeli pragniemy, żeby nasze kulinarne poszukiwania faktycznie były przyczyną ekscytacji i umożliwiały odnalezienie nowych smakowych doznań, warto działać zgodnie z normami przyjętymi w nowoczesnej sztuce kulinarnej. Te, oczywiście, są tylko instrukcjami, o których nie powinno się zapominać, żeby smaki łączyły się w harmonijną, chociaż nieprzeciętną całość. Najlepiej zrobimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tą nazwą określa się sztukę mieszania ze sobą smaków, które ogólnie uważane są za kategorycznie od siebie odmienne. Wszystkie wytyczne food pairingu są jednak dokładnie przemyślane, a u ich podstaw leży głęboka wiedza z obszaru biochemii, dotyczącą przede wszystkim obecności konkretnych substancji w używanych produktach. Food pairing nie dotyczy tylko posiłków, lecz także napojów (w tym alkoholowych).

Food pairing polega na sporej fantazji i instynkcie

Food pairing wymaga sporej wyobraźni i wyczucia, niemniej jednak to nie one okazują się najistotniejsze. O wiele bardziej jest istotna wiedza z obszaru ilości różnych substancji w ingredientach potraw oraz tego, jak reagują one z innymi związkami. W związku z tym rozsądnym posunięciem będzie wzięcie udziału w szkoleniu z food pairingu prowadzonym przez wykwalifikowanego szefa kuchni – szczególnie, iż podzielenie się podstawową wiedzą trwa mniej więcej kilka godzin.

Dane adresowe:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]