Złoto a kryzys. Zakup złota na wypadek wojny lub katastrofy gospodarczej

Niedawne światowe wydarzenia takie jak pandemia COVID-19 i wojna w Ukrainie pokazały, że wartość złota najczęściej wzrasta wtedy, gdy na świecie dzieje się źle. Sprawdź, dlaczego złoto to dobra inwestycja w trudnych czasach.
Złoto a kryzys, kataklizm i wojna – czy warto lokować w nim kapitał?
Nie istnieje jedna, dobra odpowiedź na pytanie, w jaki sposób należy zabezpieczyć swój kapitał, aby nie utracił on swojej wartości w czasie inflacji, kryzysu gospodarczego, kataklizmu, epidemii lub wojny. Każde z tych wydarzeń ma inne przyczyny, przebieg, czas trwania i konsekwencje, co utrudnia przewidywania. Można jednak analizować, w jaki sposób rynek zachowywał się w przeszłości, podczas podobnych wydarzeń i na tej podstawie wyciągać wnioski – rosnąca inflacja, kataklizmy, wojny i epidemie to wydarzenia, które co jakiś czas powtarzają się i – jak pokazuje historia – rynek zachowuje się wtedy podobnie.
Kilka historycznych wydarzeń, które istotnie wpłynęły na wzrost cen złota:
- styczeń 1980 r. – rozpoczęcie wojny domowej w Afganistanie przez ZSRR. Na skutek niepewności geopolitycznej i wzrostu inflacji, ceny złota wzrosły z ok. ok. 220 USD za uncję do rekordowego poziomu 850 USD.
- wrzesień 2001 r. – zamach terrorystyczny na kompleks World Trade Center z 11 września 2001 r. wpłynął na wzrost ceny uncji złota z 274 do 290 USD.
- wrzesień 2008 r. – upadek banku inwestycyjnego Lehman Brothers uświadomił inwestorom ogromną skalę nadchodzącego kryzysu finansowego. Od 2001 roku kurs złota stopniowo rósł, a w 2008 roku osiągnął poziom przekraczający 1000 USD za uncję.
- wrzesień 2011 r. – wybuch kryzysu finansowego związanego z długiem publicznym w państwach członkowskich strefy euro wpłynął na wzrost notowań złota do poziomu 1921,4 USD. Ceny ustabilizowały się dopiero w 2015 roku do poziomu 1050 USD/oz.
- czerwiec 2016 r. – Brexit, czyli proces opuszczania przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej sprawił, że ceny złota wzrosły do poziomu 1358 USD.
- początek 2020 r. – kryzys spowodowany pandemią COVID-19 wpłynął wzrosty cen złota – w sierpniu 2020 r. cena uncji przekroczyła barierę 2000 USD.
- luty 2022 r. – rosyjska agresja na Ukrainę i związana z nią niepewność sytuacji geopolitycznej, a także sankcję nakładane na Rosję sprawiły, że ceny złota wzrosły do poziomów najwyższych od 2020 roku – 8.03.22 złoto osiągnęło rekordowy w historii poziom.
Złoto jest w swoim ogólnym trendzie wzrostowym od listopada 2018 roku. Co więcej, podczas wszystkich kryzysów, krachów i recesji, notowania tego kruszcu rosły. Uważa się, że ceny złota wzrastają przede wszystkim wtedy, gdy dane wydarzenie ma poważny wpływ na gospodarkę USA i kurs dolara amerykańskiego. Analizując zdarzenia z przeszłości, możemy stwierdzić, że złoto to dobry sposób zabezpieczenia wartości kapitału w dłuższym okresie czasu. Jeżeli spojrzymy na historyczne notowania złota od 1974 kiedy to kurs złota został uwolniony, to złoto jest w ciągłym wzroście.
Kurs złota często jest przeciwieństwem kursu walut, akcji, obligacji. Gdy te spadają, cena złota często wzrasta. Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego daje większe bezpieczeństwo i zmniejsza ryzyko utraty środków. Światowa Rada Złota szacuje, że alokacja w złoto na poziomie od 2 do 10% kapitału, skutecznie chroni i poprawia wyniki portfela inwestycyjnego. Cechy takie jak trwałość, uniwersalność i rzadkość również przyczyniają się do większego potencjału utrzymywania wartości przez złoto.
Zakup złota na wypadek wojny, kataklizmu lub kryzysu gospodarczego
Wiemy już, że ceny złota zazwyczaj zwiększają się wtedy, gdy indeksy giełdowe zaczynają świecić w kolorze czerwonym. Fizyczne złoto (sztabki, monety) posiada również inne zalety, które sprawiają, że jego posiadanie ma przewagę nad gotówką, pieniądzem elektronicznym i papierami wartościowymi w sytuacjach kryzysowych:
- Trwałość i poręczność – fizyczne złoto jest odporne na ataki cybernetyczne i przerwy w dostawie prądu. Jest też bardziej odporne na uszkodzenia fizyczne niż papierowe banknoty. Jego poręczność jest uzależniona od liczby posiadanych sztabek lub monet, ale zazwyczaj wygodny transport, nawet dużej wartości środków zdeponowanych w złocie, nie jest w tym przypadku problemem.
- Powszechność – złoto to jedyna waluta, która jest powszechnie akceptowana na całym świecie. Zachowuje swoją wartość niezależnie od kraju, w którym znajdzie się jego posiadacz. Daje możliwość przeprowadzenia transakcji nawet wtedy, gdy nie ma możliwości skorzystania z kantoru. Warto jednak pamiętać, aby posiadane złoto pochodziło od renomowanych producentów z akredytacją LBMA – to na jej podstawie złoto jest akceptowane na całym świecie.
- Łatwość przekazania – fizyczne złoto można w łatwy sposób przekazać lub odziedziczyć Jest to jedna z najłatwiejszych i najwygodniejszych metod przekazania rodzinie zgromadzonych dóbr materialnych. Fizyczne złoto w łatwy sposób można też przenieść, schować lub oddać do przechowania. To duża zaleta w porównaniu np. z nieruchomościami.
- Ochrona przed inflacją – podczas kryzysu, kataklizmu i wojny waluta z dnia na dzień może stracić swoją wartość. Z tego powodu warto posiadać zabezpieczenie w postaci fizycznego złota, które zapewnia ochronę przed utratą wartości kapitału.
Złoto inwestycyjne w postaci sztabek i monet bulionowych znajdziesz w ofercie GoldBroker.pl. Sprzedajemy wyłącznie produkty renomowanych producentów, posiadające akredytację LBMA.
Źródło tekstu: https://goldbroker.pl/poradnik-inwestora/zloto-a-kryzys-zakup-zlota-na-wypadek-wojny-lub-katastrofy-gospodarczej/