Jak poznać swoich przodków? Pomoże drzewo genealogiczne

Znajomość historii rodu niezbędna jest do rozwinięcia poczucia naszej tożsamości. To na informacjach o przodkach budujemy świadomość własnego Ja. Większości z nas w zupełności wystarczy wiedza o rodzinie , która przekazywana jest przez najbliższych żyjących krewnych. Ale nie brakuje i takich, dla których jest to niewystarczające. W ich przypadku przygotowanie drzewa genealogicznego jest rewelacyjnym rozwiązaniem.
Drzewa genealogiczne, czyli trudna praca , która wymaga cierpliwości
Stworzenie drzewa genealogicznego – zwłaszcza takiego , które sięga kilka pokoleń wstecz – bez wątpienia nie jest proste. Wyszukiwanie dat czy miejsc przyjścia na świat oraz śmierci poszczególnych krewnych pochłania naprawdę ogrom pracy. Informacje zbierać można w zapomnianych archiwach miejskich oraz kartotekach parafialnych. Najczęściej można korzystać z nich zupełnie za darmo. Są jednak i takie miejsca, w których należy wnieść nieraz naprawdę wysoką opłatę. Koszt opracowania drzewa genealogicznego zależny jest od ilości pokoleń, które ma ujmować. Warto pamiętać, że cena badania może również wzrosnąć wraz z nieodzownością dojazdu do kolejnych parafii oraz urzędów miejskich położonych w różnych regionach kraju. Rzadko wszak rodzina od początku swojego istnienia zamieszkuje w tym samym miejscu.
Drzewa genealogiczne – dlatego powinno się je robić?
We wstępie stwierdziliśmy, że wiedza dotycząca własnych przodków jest wymagana do wytworzenia poczucia własnej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się elementem niewielkiej wspólnoty, którą jest rodzina. Sprawia to również, iż nie czujemy się zagubieni we współczesnym świecie. To właśnie dlatego aktualnie coraz więcej Polaków podejmuje decyzję o poleceniu przygotowania drzewa genealogicznego.