Czym są biokominki narożne?

Odnawiasz mieszkanie i zastanawiasz się, jak uczynić je jeszcze bardziej przytulnym, ale zarazem chcesz, aby nowa aranżacja pomieszczenia miała nowoczesny wygląd? Te dwie rzeczy da się pogodzić! Wystarczy w wykorzystać biokominek!

Czym cechują się biokominki

W czasach, kiedy tak wiele mówi się o ochronie środowiska i smogu, naturalnym jest, iż nawet posiadacze domków jednorodzinnych pomału rezygnują z budowy tradycyjnych kominków opalanych drewnem lub węglem. Analogiczne, jeśli nawet nie lepsze wrażenia estetyczne dają wszak ekologiczne biokominki, które w czasie pracy nie wytwarzają dymu. Używane w nich wkłady żelowe lub biopaliwo dają głęboką ciepłą barwę płomieni, która przypomina paleniska z górskich, drewnianych domków. Paleniska większości biokominków można ponadto udekorować włosiem metalicznym*, które w zetknięciu z płomieniem świeci się jak jarzące się drewno, polerowanymi ceramicznymi kamykami w różnych barwach lub polanami ceramicznymi, które z sukcesem imitują takie gatunki drzew jak dąb, sosna, olcha, czy brzoza, co zwiększa dynamikę ognia i nasila odczucie posiadania tradycyjnego kominka. Wykorzystanie ceramicznych ozdób ma jeszcze jeden plus – po wypaleniu się biopaliwa polana i kamienie są rozgrzane jeszcze przez jakiś czas, dzięki czemu ciepło wydzielane jest jeszcze kilkanaście minut po wygaszeniu płomienia.

Biokominki narożne – dlaczego to się opłaca?

Obudowy biokominków wykonywane są w wielu formach. Bardzo popularne są biokominki narożne, charakteryzujące się tym, że ich kształt zagina się w prawo lub w lewo, dzięki czemu można umieścić je na kolumnach oraz zagięciach ścian. Takie biokominki rogowe nadają się także do zabudowy – daje to doskonały efekt aranżacyjny. Plusem biokominków narożnych jest to, iż wydzielane ciepło rozchodzi się jednocześnie w kliku kierunkach, efektywniej dogrzewając pomieszczenie. Zapewne przed kupnem zaczniemy się zastanawiać, czy zdecydować się biokominek narożny z szybą czy bez? Szyba w przypadku biokominków ma głównie wartość estetyczną, trzeba jednakże pamiętać, iż szkło hartowane jest dość kosztownym elementem i może wywindować cenę biokominka. Poza tym osłona płomienia dłużej się ogrzewa, dlatego jeśli chcemy wykorzystywać biokominka narożnego jako dodatkowe źródło ciepła, wypada wybrać model bez szyby. Z kolei jeśli biokominek będzie zawieszony nisko, a mamy małe dzieci w domu, warto kupić model z szybą, która nie pozwoli pociesze sięgnąć do płomienia.