Wyprawy górskie – czego wymaga się od uczestników?

wyprawy górskie, Kilimandżaro wyprawa

Wiele osób wykorzystuje swój wolny czas wędrując po górach. Zwykle zaczynają od przemierzania polskich Tatr, z czasem jednak chcą czegoś więcej. Szukają nowych wyzwań – ich pragnieniem są wyprawy w coraz wyższe partie gór. Otwarte granice sprawiają, że nawet wyprawy na szczyty leżące w dalekich od naszego kraju rejonach stają się dzisiaj możliwe.

Wyprawy górskie – jak się zorganizować?

Aktualnie przed amatorami wędrówek po górskich szlakach otworem stoją nie tylko Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc) czy nasze krajowe oraz słowackie Tatry, ale również najwyższe szczyty Afryki, Azji oraz Meksyku. Z pewnością wielkim udogodnieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest obecność na polskim rynku agencji trekkingowych zajmujących się organizacją wypraw na Kazbek bądź Elbrus. Oczywiście pomoc agencji bardzo dużo usprawnia, ale jej pracownicy nie zdobędą szczytów za nas. Konieczna jest wysoka kondycja, która pozwoli nam wytrzymać wielogodzinną wyprawę z naprawdę ciężkim, ważącym nawet 15 kilogramów plecakiem z odpowiednią do warunków klimatycznych odzieżą i właściwym sprzętem.

Wyprawy górskie – jakie wymagania stawiane są uczestnikom?

Od każdego, kto podejmuje decyzję o wzięciu udziału w wyprawie wysokogórskiej – na bazę pod Annapurną, Pik Lenina, Elbruslub Mount Everest – wymaga się określonego doświadczenia w podobnych do tego rodzaju ekspedycjach, ponieważ im wyżej zamierzamy się wspiąć, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się choroby wysokościowej. Zdolność korzystania z czekanu czy przemieszczania się w grupie, której członkowie wzajemnie się asekurują liną – to wymogi, które powinno się bezwzględnie spełniać. Nie można zapomnieć również, że trekking wysokogórski to wędrówka o charakterze zespołowym. Liczy się zatem zdolność pracy w zespole. W czasie wyprawy górskiej konieczne jest bezwzględne dostosowanie się do poleceń, które wydawane są przez lidera grupy.

Dane adresowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]