System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

Jeżeli szukasz więcej informacji dotyczących systemu SWIFT, skieruj się tu.

Mimo, że właściwie systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, dużo osób pierwszy raz dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania sankcji wobec Rosji jako reakcja świata na jej atak na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT wykorzystywany jest już od lat siedemdziesiątych XX w. i stanowi jeden z fundamentów sprawnego funkcjonowania międzynarodowego rynku finansów.

System SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast ten skrót stosuje się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne zdecydowanie bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, ale nie jedyny funkcjonujący w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Poza nim m.in. w Naszym kraju funkcjonują też z systemów: SORBNET, SEPA czy Elixir.Na świecie wdrożone są również rozmaite systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na terenie danego kraju.

Co jest więc najważniejszą zaletą systemu SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem nieomal wszystkie państwa na świecie, a przy tym stosują go nie tylko banki, których liczba aktualnie przekracza już 10 tysięcy, ale również domy maklerskie, giełdy i sporo innych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi otrzymać unikalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest także nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – przedstawiamy kody BIC najpopularniejszych polskich banków

Nawet jeśli tylko od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie ekspresowo odszukać taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC najpopularniejszych banków, mających oddziały w Polsce.

– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]