Potrzebujesz wymienić złotówki na franka szwajcarskiego? Sprawdź kurs online

Potrzebujesz szczegółowych informacji o kursie franka? Wejdź na nordiqa.com

O franku szwajcarskim większość Polaków wie mało, generalnie tylko to, że jest to ta waluta, w której tysiące naszych rodaków wzięło niegdyś kredyty, które teraz spłacają z trudem. Tymczasem historia franka szwajcarskiego jest bardzo ciekawa.

Frank szwajcarski – nazywany jedną z najładniejszych walut na świecie

Naturalnie, frank szwajcarski to waluta narodowa Szwajcarii, ale jest to oprócz tego obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak euro, dolar amerykański oraz japoński jen, frank szwajcarski jest zaliczany do głównych walut współczesnego świata. Niemniej jednak nie była to pierwsza waluta, która pojawiła się w obiegu na obszarze historycznej Szwajcarii. Frank w praktyce pojawił się zaledwie w XIX w. i zastąpił kilka miejscowe waluty, które uprzednio emitowano w poszczególnych kantonach. Przez ostatnie dziesięciolecia swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją zdumiewającą stabilnością, wychodząc obronną ręką między innymi z destabilizacji w latach kryzysów dyplomatycznych i ekonomicznych, jakie miały miejsce w XX i XXI wieku. Co ciekawe, frank szwajcarski nazywany jest jedną z najpiękniejszych walut świata. Ósma seria banknotów emitowana od połowy 90-tych charakteryzuje się niecodzienną wertykalną orientacją i porywającą kolorystyką. Na frankach przedstawiono osobistości ze świata kultury (na przykład Arthura Honeggera, Jacoba Burckhardta czy Alberto Giacomettiego), a nie jak zazwyczaj bywa – wizerunki królów, polityków bądź wojskowych. Natomiast tematem nowej, dziewiątej już serii banknotów są nauka, przyroda i kula ziemska.

Kurs franka – te dane uzyskasz na stronach kantorów

Frank szwajcarski ciągle cieszy się sporym popytem wśród inwestorów, jednak jego notowania obserwują także ciekawością kredytobiorcy z nieuregulowanymi długami w tej walucie. Żeby poznać aktualny kurs franka szwajcarskiego, zalecamy odwiedzać na stronę kantorów online, gdzie kurs franka odświeżany jest w odstępach kilkusekundowych. Tu można także przeanalizować fluktuacje wartości waluty w dowolnie wybranym przedziale czasu. Jest to funkcja użyteczna dla frankowiczów czekających na korzystny moment, żeby zlecić wymianę złotówek na franki przed spłatą najbliższej raty kredytu, a także dla inwestorów planujących swoje następne kroki.