Dobre strony leasingu

Leasing niewątpliwie jest wymieniany jako jeden z najbardziej lubianych przez przedsiębiorców instrumentów finansowych. Nie powinno to rzecz jasna zaskakiwać, bo jego liczne plusy powodują, iż leasing bywa świetnym rozwiązaniem pozwalającym na optymalizację kosztów związanych z prowadzeniem firmy. Przede wszystkim ze względu na to, iż w Polsce ratę leasingową traktuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing jest tak korzystny rzutuje również to, że pozwala on na uzyskanie potrzebnych do prowadzenia przedsiębiorstwa dóbr bez konieczności ich nabycia. Na jakich zasadach dokładnie jednak polega leasing? O czym nie powinniśmy zapominać decydując się na tę formę finansowania?

ABC leasingu

Określenie leasing pochodzi z języka angielskiego, w którym znaczy wynajem. W państwach anglosaskich prawo nie odróżnia leasingu od dzierżawy, lecz w naszym kraju są to określenia odmienne. Leasing to udostępnienie przez leasingodawcę danego dobra leasingobiorcy, w związku z czym ten drugi deklaruje, że będzie regulować raty leasingowe. Przedmiotem leasingu najczęściej bywają auta, które składają się na flotę firmy, urządzenia potrzebne do prowadzenia przedsiębiorstwa lub wyposażenie sklepu. Po wygaśnięciu umowy udostępnione przedmioty zostają oddane leasingodawcy, a ten najczęściej zbywa je w preferencyjnej cenie.

Korzystny leasing – jak go znaleźć?

W ostatnich latach w Polsce pojawiło się sporo propozycji leasingu. Ich mnogość sprawia, że ciężko znaleźć w tej grupie tę najkorzystniejszą – potrzebne do tego będą specjalistyczne kwalifikacje. A że nie każdy właściciel firmy je ma, wybierając leasing, najlepiej zrobimy zasięgając doradztwa fachowca. Przed wyborem oferty dobrze zatem udać się do doradcy kredytowego, który powie, jak wyszukać ofertę dostosowaną do naszych możliwości oraz zagwarantuje, że leasing naprawdę będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.