Szalunki – niezastąpione w przemyśle budowlanym

Skieruj się tu, aby zamówić szalunki Peri

Szalunki, określane też deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Z reguły stosuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wtedy są one niezbędne do tego, żeby należycie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się też w trakcie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie prześwitów na bramy, okna oraz drzwi. W tym artykule wyjaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je zdobyć.

Szalunki z drewna, sklejki bądź metalu

Najstarszym rodzajem szalunków jest struktura sporządzona z grubych sklejek połączonych ze sobą gwoździami lub drewnianych desek, która po rozmontowaniu może być wykorzystywana powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednak kłopotliwy – większość inwestorów i wykonawców stawia więc użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego składania oraz rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wytworzone z drewna, sklejki lub metalu, a także łączyć w sobie dwa a nawet trzy surowce. Najczęściej jednakże stosuje się sklejkę – głównie z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a konstrukcję łączą narożniki, belki, głowice ze aluminium lub stali i łączniki.

Wynajem szalunków – nie ma potrzeby ich kupować?

Przedsiębiorstwa na co dzień zajmujące się pracami budowlanymi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku brygad, które zazwyczaj świadczą odmienne usługi czy inwestorów, którzy planują zamierzających postawić pojedynczy obiekt. Zakup wszystkich elementów koniecznych do wykonania szalunku nie byłby opłacalny . Dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie szalunków.

Dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]