Dźwigary – gdzie się je stosuje?

dźwigar, dźwigary

Szalunki to konstrukcje niezastąpione na wielu budowach. Dzięki nim możliwe jest modelowanie odpowiedniego kształtu murów wylewanych z kompozytu, jak również przygotowanie w nich wlotów na drzwi i okna. Szalunki okazują się także niezbędne przy formowaniu stropów – w takim przypadku ich kluczowym elementem są dźwigary. Bez ich zastosowania budowa obiektu wielopiętrowego byłaby niewykonalna. Dzięki dźwigarom sklepienie nie zapada się zaraz po wylaniu i jest w stanie utwardzić się. Z jakich surowców wytwarza się dźwigary? Gdzie można je kupić?

Z czego produkowane są dźwigary?

Dźwigar poddawany jest potężnym, sięgającym kilkudziesięciu ton obciążeniom. Skutkiem tego jego fundamentalnym przymiotem jest trwałość. W dużym stopniu wpływają na nią dwa elementy – jakość wykonania oraz rodzaj wykorzystanych w tym celu surowców. Muszą one być dokładnie dobrane i przetestowane pod kątem odporności na potężne naciski. Najodpowiedniejszym surowcem okazuje się lite drewno takich gatunków jak olcha, buk, sosna i topola. Niezwykle istotne jest także należyte zaimpregnowanie dźwigarów, które zabezpieczy je przed niekorzystnym działaniem wilgoci, spoiw i innych płynnych chemikaliów stosowanych na budowie – a więc czynników, które bezpośrednio niszczą strukturę drzewa.

Dźwigary – można je wypożyczyć

Podmioty, które regularnie parają się wznoszeniem wielokondygnacyjnych obiektów mają własne dźwigary. Ich zakup oraz składowanie generuje jednak pewne wydatki. Natomiast firmy, które rzadko podejmują się zleceń tego typu, mogą uniknąć wspomnianych problemów. Najlepszym wyjściem dla nich będzie skorzystanie z oferty podmiotu, który oferuje wynajem dźwigarów, a także innych części konstrukcji szalunkowych.

Dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]