Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Jeśli chcesz kupić obrączki Kraków, koniecznie wejdź na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości kobiet ceremonia ślubu jest nad wyraz ekscytującym dniem w życiu. Sakrament ten jednoczy małżonków po wsze czasy, a znakiem ich lojalności, oddania i miłości są obrączki, które wkładają sobie na palce.

Dzieje oraz obyczaje dotyczące obrączek

Początkowo nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, skutkiem tego mają one wspólne dzieje, które sięgają aż do Starożytności. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu obdarowanie żony pierścionkiem stało się częścią obrzędu ślubu. Niedużo osób wie natomiast, iż mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę wiele stuleci później. I choć uprzednio miały miejsce sytuacje, że wsuwali pierścienie na palec obrączkowy gdy wybywali na wojenne wyprawy, aczkolwiek tradycja ta rozpowszechniła się szeroko w poprzednim stuleciu, a dokładniej w czasie II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć żołnierzowi, że w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą walczy i której winien być wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, jakkolwiek w wielu krajach, jak na przykład w Czechach, w Wielkiej Brytanii, na Słowenii albo w USA, wsuwa się je na lewą rękę, gdzie według starodawnych wierzeń biegnie legendarna “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje oraz mierzy obrączki wspólnie, niemniej jednak obyczaj podpowiada, iż przyszła żona nie powinna finansować ich kupna, ponieważ jest to zadanie narzeczonego.

Obrączki – wygraweruj imię małżonka, datę ślubu lub cytat

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się mniej krzykliwą stylistyką. Na przestrzeni wieków wykonywano je z rozmaitych surowców, bardziej lub mniej trwałych. Dopiero później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo lub mosiądz), które reprezentowały potęgę miłości. Dziś do ich stworzenia stosuje się głównie złoto i platynę, które są symbolem zaufania do partnera. Owszem, są one też nierzadko inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najczęściej kupowane są uniwersalne, proste pierścienie ze złota oraz delikatne obrączki, w których zastosowano dwa rodzaje złota (np. białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, mają również nieraz w ofercie ich grawerowanie. Można więc spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka czy też istotny dla nowożeńców cytat.

Dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]