Jak robi się topaz mistyczny?

mistyczny topaz, mystic topaz, topaz mistyczny

Wspaniały blask oraz oryginalny, jak na topaz, odcień to najważniejsze cechy topazu mistycznego, który od lat szczyci się dużym uznaniem entuzjastów biżuterii. Mimo że na pierwszy rzut oka możnaby mylnie stwierdzić, że to inny minerał, topaz mistyczny okazuje się w rzeczywistości zwykłym topazem. Jego oryginalne walory są skutkiem odpowiedniej techniki wyrobu – naturalny topaz jest podczas niej poddawany działaniu dużej temperatury oraz pokrywany niezauważalną warstwą metalu ozdobnego. Właśnie z tego względu topaz mistyczny wygląda tak dobrze.

Odcienie topazu mistycznego

Kolory, jakie przybiera topaz mistyczny zależne są przede wszystkim od kruszcu, z jakim jest połączony. Szczególnie często widywany jest czerwony topaz mistyczny, powstający w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje zaś, iż kamień ma fioletowy odcień, niebieski z kolei jest efektem podgrzania topazu bez żadnych domieszek. Szczególnie dobre skutki przynosi obrabianie czystego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Brazylii lub Azji.

Topaz mistyczny – nie tylko do wieczorowych kreacji

Jak już wspomnieliśmy, wspaniałe właściwości topazu mistycznego są wysoko doceniane przez jubilerów. Chętnie używają go więc do produkcji wisiorków, kolczyków czy broszek. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż jedynie do wieczorowych kreacji – doskonale wygląda również na co dzień. Ważna okazuje się również różnorodność barw, dzięki której łatwiej możemy wybrać biżuterię do danego stroju.