Motoreduktory – co warto wiedzieć o tych układach napędowych?

Potrzebujesz zamówić motoreduktor? Skieruj się na ten adres.

Motoreduktor to w najprostszych słowach nierozłączny układ napędowy złożony z przekładni mechanicznej i silnika elektrycznego. Jak pracują motoreduktory i gdzie się je stosuje? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Motoreduktor – jaka jest zasada jego działania

Motoreduktory pozwalają na efektywne wykorzystanie silników elektrycznych jako napęd w wielu funkcjach przemysłowych. Za sprawą przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że skuteczność przekładni z żadnym układzie nie jest 100%, dlatego zawsze pojawia się drobna dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne podzespoły jak sprzęgła lub hamulce. Największą zaletą motoreduktorów jest to, że są to gotowe elementy, które da się bez problemu wybrać z katalogu producenta tak, by ich parametry perfekcyjnie pasowały do potrzeb budowanego projektu. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a niekiedy miesięcy, na pracochłonne obliczenia i testy poszczególnych układów części. W zależności od konstrukcji oraz rodzaju przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do krótkotrwałego lub długotrwałego czasu pracy, jak również do sporych, średnich bądź lekkich obciążeń.

Motoreduktor, w którym wykorzystano kilkustopniową przekładnię, pozwala otrzymać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – stosowane w każdej gałęzi gospodarki

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane z wykorzystaniem kilku typów silników (DC, BLDC, AC i szeregowych), wyróżnia się je według typu przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc takie oto motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną).

Brak z pewnością takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora jako napędu. Czy to produkcja żywności, przemysł bądź logistyka, motoreduktory wprawiają w ruch najróżniejsze automaty, takie jak atrakcje w parku rozrywki, linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome albo wirniki. Szerokie spektrum ich mocy, wielkości oraz typów zastosowanych w nich przekładni i silników przyczyniła się do tego, że ilość możliwych zestawów, jakie dzisiaj oferują cenieni światowi producenci motoreduktorów, można liczyć już nie w setkach, lecz wręcz w milionach.

Dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]